كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
5544  قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند5544  قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند
5544  قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند5544  قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند
1397/7/7 شنبه
5544 قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند
سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دام دامپزشکی استان مرکزی گفت: 5 هزار و 544 قلاده سگ گله از ابتدای سال جاری تاکنون علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ، دکتر ابوالفضل حمزه لوئیان افزود: به طور میانگین هفت مورد بیماری هاری در دام ها سالانه در استان مرکزی مشاهده می شود که در سال جاری با انجام این واکسیناسیون ها موردی از این بیماری در استان مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: تعداد 48 حیوان مشکوک به بیماری هاری از ابتدای سال 90 تا تاکنون در استان مرکزی به این اداره کل گزارش شده که با انجام آزمایش ها و نمونه گیری های انجام شده 28 مورد ابتلا به این بیماری به تایید انسیتو پاستور تهران رسیده است.

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دام دامپزشکی استان مرکزی گفت: امسال نیز یک مورد مشکوک به بیماری هاری در این استان گزارش شد که با انجام آزمایش های انجام شده این مورد منفی بود.

حمزه لوئیان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بخش عمده واکسن هاری مورد نیاز در کشور از خارج وارد می شود درحال حاضر کمبود این واکسن به یکی از مشکلات اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تبدیل شده است.

وی افزود: بیماری هاری از جمله بیماری های ویروسی و مشترک بین انسان و دام است که از طریق گزش و خراش حیوان آلوده منتقل می شود و از راه های دیگر انتقال راه تنفس و گوارشی می باشد.

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دام دامپزشکی استان مرکزی افزود: پیشگیری از بیماری هاری تا قبل از ظاهر شدن علائم بیماری به وسیله تزریق واکسن و سرم می باشد ولی در صورت بروز علائم این بیماری در حیوان و انسان مرگ آن ها حتمی و درمانی برای آن وجود ندارد.

حمزه لوئیان گفت: می طلبد که صاحبان حیوان خانگی با مراجعه به کلنیک های دامپزشکی در شهرستان های استان واکسیناسیون بیماری هاری و درمان انگلی را هر سال به صورت مرتب انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین نیاز است دامداران و کشاورزان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری هاری در بین سگ ها گله با هماهنگی شبکه های دامپزشکی شهرستان به صورت رایگان واکسیناسیون این حیوانات را هر سال انجام دهند.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است