كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی آغاز شدفاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی آغاز شد
فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی آغاز شدفاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی آغاز شد
1397/7/11 چهارشنبه
فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی آغاز شد
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از آغاز فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی اظهار کرد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد.

وی تصریح کرد: در برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به منظور مقابله با این بیماری اجرای همزمان فازهای سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: برنامه عملیاتی فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی از تاریخ 10 مهر ماه شروع شد که مدت اجراي طرح 30 روز کاري می باشد.

شانقی افزود: به منظور اجرای کامل فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی اداره کل دامپزشکی استان با بسیج امکانات و نیروهای خود در بخش دولتی و خصوصی اقدام به ساماندهی  اکیپ های عملیاتی نموده که پیش‌بینی می‌شود بالغ بر 85 هزار راس دام سنگین طی این عملیات به صورت رایگان تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند.

وی گفت: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد  اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در پایان افزود: به دامداران توصیه می‌کنیم در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحدهای دامی خود اقدام نمایند.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: واکسن رایگان جهت انجام عملیات واکسیناسیون در روستاها و دامداري هاي سنتی تامین شده و واکسن رایگان در اختیار شبکه هاي دامپزشکی گذاشته می شود و انجام مایه کوبی نیز توسط اکیپ هاي دولتی صورت می گیرد ولی در واحدهاي دامداري صـنعتی، نیمه صنعتی و پرواربندي ها واکسیناسیون با استفاده از واکسن بهادار توسط اکیپ هاي مایه کوبی بخش خصوصی صورت می گیرد و تامین هزینه واکسن و واکسیناسیون با دامدار می باشد.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است