كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
رخدادهای اپیدمیولوژیک و بهداشتی
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشدآنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشد
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشدآنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشد
1397/4/23 شنبه
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشد
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امساال در رصد پرندگان این استان مشاهده نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی در گفت و گو با ایرنا افزود: سه هزار و 659 مورد نمونه برداری، هفت هزار و 200 مورد آزمایش و 2 هزار و 179 مورد بازدید توسط بازرسان دامپزشکی استان در سال جاری برای مقابله با شیوع احتمالی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده که تا کنون موردی از این بیماری مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: هشت میلیون و 73 هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای پرورش طیور و مرغداری های استان مرکزی انجام و 69 میلیون دوز واکسن برای مقابله با انواع بیماری های طیور از جمله برونشیت، آنفلوآنزای H9 و نیوکاسل در این واحدها استفاده شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی یادآور شد: 11 کانون بیماری های مختلف طیور از جمله نیوکاسل، برونشیت،گامبورو و آنفلوآنزای H9 امسال در بازرسی از واحدهای تولید طیور و مرغداری های استان مشاهده شد که عملیات مصون سازی و ضد عفونی واحدهای تولیدی در این واحدها انجام شد.

شانقی یادآور شد: پنج کانون آنفلوآنرای فوق حاد پرندگان در سال 96 در واحدهای صنعتی پرورش طیور و هشت کانون در واحدهای سنتی استان مرکزی مشاهده شد که 240 هزار قطعه طیور در آن ها معدوم شد.

وی ادامه داد: یک میلیارد و 680 میلیون ریال غرامت به منظور معدوم کردن نهاده ها و کارتن شانه تخم مرغ در واحدهای صنعتی استان مرکزی به مرغداران پرداخت شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: اطلاع رسانی و آموزش مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به روستاییان و تولیدکنندگان طیور، کنترل تردد دام و طیور با همکاری نیروی انتظامی، پایش و مراقبت از تالاب ها و زیستگاه های پرندگان مهاجر با همکاری اداره کل محیط زیست استان، کنترل جوجه ریزی در واحدهای تولید مرغ و تخم مرغ و نمونه برداری از موارد مشکوک از جمله اقدام های پیشگیرانه از این بیماری است.

شانقی خاطر نشان کرد: مواد ضد عفونی، لوازم و تجهیزات مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی به میزان کافی ذخیره سازی شده است و کمبودی در زمینه زمینه وجود ندارد.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است